2) Buselik Makamı

2) Buselik Makamı:

a)Durağı: Dügâh perdesidir.

b)Seyri: Çıkıcıdır.

c)Dizisi: İki tip dizisi vardır.

1. Tip Dizi: Yerinde (Dügâh perdesinde) Buselik beşlisine Hüseyni perdesinde Kürdi dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelmiştir.

2. Tip Dizi: Yerinde (Dügâh perdesinde) Buselik beşlisine Hüseyni perdesinde Hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelmiştir.Görülüyor ki Buselik Makamının her iki dizisinde değişen yalnızca güçlü üstündeki bölgedir. Yerinde Buselik beşlisi değişmemektedir.
 
Not 1: Hüseyni’de Hicaz dörtlüsünün bulunduğu dizinin inici hali Şehnaz Buselik Makamıdır.
 
Not 2: Buselik Makamı dizisinin Rast perdesindeki şeddi Nihavent Makamı, Hüseynîaşiran perdesindeki şeddi Ruhnevaz Makamı, Yegâh perdesindeki şeddi Sultaniyegâh Makamıdır. Bu makamlar, Göçürülmüş (Şed) Makamlar konusu içinde anlatılmaktadır.

d)Güçlüsü: Hüseyni perdesidir.

e)Donanımı: Hüseyni perdesindeki Kürdi dörtlüsünün bulunduğu dizi esas alınarak donanıma herhangi bir işaret konulmaz. Hüseyni’de Hicaz dörtlüsünün bulunduğu dizi kullanılıyorsa arızalar eser içinde gösterilir.

f) Yedeni: Nim zirgüle (Sol bakiye diyez) perdesidir.

g) Dizinin seyri: Karar sesi olan Dügâh perdesi civarından seyre başlanır. Dizinin iki tarafında gezindikten sonra güçlüde yarım karar yapılır. Dizinin tiz tarafındaki geçkiler gösterilir. Daha sonra yedeni de gösterilerek Dügâh perdesinde karar verilir.

h) Perde aralıkları: Hüseyni’de Kürdi olan dizi; Dügâh, Buselik, Çargâh, Neva, Hüseyni, Acem, Gerdaniye, Muhayyer’dir.

Hüseyni’de Hicaz olan dizi; Dügâh, Buselik, Çargâh, Neva, Hüseyni, Dik Acem, Nim Şehnaz, Muhayyer’dir.i) Dizinin genişlemesi: Her iki dizinin genişlemesi de aynı şekilde olur. Durak üstünde bulunan Buselik Beşlisi tiz durağın üstüne göçürülür.

Hüseyni perdesinde Kürdi dörtlüsünün bulunduğu dizisinin genişlemesi;Hüseyni perdesinde Hicaz dörtlüsünün bulunduğu dizisinin genişlemesi;


Bu makamdaki bazı eserler:

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret763995
Hava Durumu