Anasayfa

   
   Adana Musıkî Derneği
  

 

  Türkiye’nin büyük kentlerinden biri olan Adana, büyük bir musıkî potansiyeline sahiptir.
   
   Mazisi uzun yıllar öncesine dayanan fakat resmî olarak 1974 yılında kurulan Adana Musıkî Derneği, Adana'nın ilk kurulan musıkî derneğidir. Faaliyeti itibariyle bir eğitim kurumu olan dernek, asıl amacı olan musıkî eğitimini sürdürürken disiplin ve musıkî ahlâkını da ön planda tutmaktadır.
    
   Derneğimizin eğitim - öğretim programında musıkî nazariyatı, usûl, makam, solfej, repertuar ve saz dersleri her dönemde büyük yer tutmuştur. 
   
   Esasen Adana Musıkî Derneği sadece musıkî öğreten bir kurum da değildir. Musıkînin yanı sıra çalışmalara katılan gençlerin her konudaki eğitimine önem veren, eksikliklerini gidermeye çalışarak onları sosyal yaşama hazırlayan, kardeşlik ve sevgi duygularını geliştiren bir aile yuvasıdır. Bu aile yuvasından bugüne kadar yüzlerce genç yetiştirilmiş ve topluma kazandırılmıştır. Ayrıca dernekten yetişen onlarca ses ve saz santçısı bugün Kültür Bakanlığı korolarında ve TRT'de görev yapmaktadırlar.
   
   Türk Musıkîsini seven ve öğrenmek isteyenler derneğimize başvuruda bulunarak bu konuda eğitim alabilmektedirler. Yeterlilik seçmeleri ile derneğimize alınan öğrenciler belirlenen program çerçevesinde musıkî eğitimi almaktadırlar. Bu nedenle Adana Musıkî Derneği’nde icra heyeti çalışmalarının yanısıra 1. sınıf oluşturulmuştur. Her yıl Ekim ayında yapılan seçmelerle yeni alınan ses ve saz öğrencileri birinci sınıf olarak kabul edilmekte, bu öğrenciler değişik gün ve saatlerde dernek hocaları nezaretinde nazariyat, usûl, makam, solfej derslerinden oluşan bir temel eğitim programına tabi tutulmaktadır. Derslere devam edilip, sonucunda yapılan ara ve ana sınavlarda başarılı olan öğrenciler İcra Heyeti’ne alınmakta, musıkî bilgi ve becerilerini geliştirmek için bu derslere katılmaktadırlar.
   
   Ders saatleri çalışan kesimin ve öğrencilerin zamanları gözetilerek programlanmış olup, tüm sınıfların musıkî çalışmaları farklı günlerde olmak üzere 18:30 - 20:30 saatleri arasında yapılmaktadır.
   
   İcra Heyeti’nin çalışmaları Ali İNTİZAM ve Şükrü BİRBAŞ’ın şefliğinde yürütülmekte; bu çalışmalar her yıl muhtelif zamanlarda düzenlenen konserlerle halkımıza sunulmaktadır.ÇOK İNSAN ANLAYAMAZ ESKİ MÛSIKÎMİZDEN
VE ONDAN ANLAMAYAN BİRŞEY ANLAMAZ BİZDEN
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam232
Toplam Ziyaret974819
Hava Durumu