Sadi HOŞSES

Sadi HOŞSES

Sadi Hoşses, 1908 yılında Halep'te dünyaya geldi. Üç aylıkken İstanbul'a geldi. Babasının görevi nedeniyle hiç durmaksızın bütün Anadolu'yu dolaştı. Babasının Alanya'da vefatı üzerine İstanbul'a yerleşti. İstanbul'da Ameli Hayat Yisan Ticaret Okulu'ndan mezun oldu. Hayatını Radyo'da çalışarak ve ticaret yaparak kazandı. Hafız Burhan, Hafız Kemal ve Sadettin Kaynak'ın aralarında bulunduğu hafızlarla "mevlütan"lık da yaptı. Musiki bilgisini kendi çabası ile geliştirdi.

1929 yılında güftesini kendisinin yazdığı :

Rast makamında ve Türk aksağı usulünde besteleyerek bestekârlık hayatına başladı. Bestelerinde neo-klasik dönemin şarkı formunu titizlikle uygulayan Sâdi Hoşses, zengin makam repertuarı ile musikimize çok kıymetli eserler armağan etmiştir. Şarkılarının çoğu günümüzde tazeliğini korumakta ve solistlerin repertuarını süslemektedir.
İstanbul ve Ankara Radyosu'nda 30 yıl çalıştı. Sâdi Hoşses, Ankara Radyosu'nda; ses sanatkârı, şef yardımcısı, koro şefi ve repertuar hocalığı yaptı.

1987 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu'nda koro şefliği yaptı. İzmir'de kendini çok sevdirdi. İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından büstü dikildi.

3 Temmuz 1994'te İstanbul' da hayata gözlerini yumdu. İzmir Soğukkuyu Mezarlığına defnedildi.

Eserlerinden bazıları;

Ağlamakla inlemekle ömrüm gelip geçiyor
Aşkın ile gündüz gece giryânım efendim
Bağa girdim ay çıktı
Bir gün gelecek sen de beni anlayacaksın
Geçti ömrün nev-baharı bülbül olmuş neyleyim
Gülmedi şu bahtım gülmedi gitti
Hicran açmıştır sinede yara
Şarap mahzende yıllanır aşkın kalbimde yıllanıyor
Seni sesini gözlerinin rengini unutabilsem
Yıldızlı semalardaki haşmet ne güzel şey
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret956897
Hava Durumu