Selahattin ALTINBAŞ


Selahattin ALTINBAŞUdi besteci.

1939 yılında Bandırma'da doğdu.
Müzisyen bir ailenin ferdi olan Selahattin Altınbaş'ın babası Kemani Abdi Altınbaş'tır.

Müziğe daha 7-8 yaslarında iken kemanla başlayan küçük Altınbaş ciddi müzik, nota, nazariyat, solfej derslerini Saatçi Mehmet Efendi, İzzet Irca ve amcası İzzet Altınbaş'tan aldı. İlkokulu bitirdiğinde akordeona da ilgi duydu. Babasının aldığı akordeonu hiçbir ders almadan profesyonelce çalmaya başladı. Bu dönemde amcası Udi İzzet Altınbaş'tan çok etkilenerek ud çalmaya karar verdi.

1966 yılında TRT'nin açmış olduğu ud sanatçısı sınavını kazanarak Ankara Radyosuna girdi. Bu kurumda ud sanatçısı, koro sefi ve repertuar denetleme kurulu üyeliği yaptı. 1999 yılında TRT'den emekli oldu.

Altınbaş, beste çalışmalarına 1970'li yıllarda başladı. Beste çalışmalarını genellikle gece yapan sanatçı, ezgileri öncelikle ıslıkla terennüm eder, hemen ardından şarkısına şekil vermeye başlar, daha sonra notaya alırdı.

Hayatının son dönemine kadar 77 şarkı ve 3 saz eseri besteledi. Fakat bunların çoğunu TRT repertuarına vermedi.

Milliyet gazetesinin 1977'de açmış olduğu "Yılın Sevilen Şarkıları" yarışmasında Muhayyerkürdi makamındaki "Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini" ve Hüzzam makamındaki "Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık" adlı şarkılarıyla ödül aldı.

Bestecinin üç erkek ve bir kız çocuğundan ikisi, TRT Ankara Radyosun saz sanatçılarından Aygün Altınbaş (ritm saz) ve Abdi Altınbaş (kanun)'dır.

Selahattin Altınbaş 18 Aralık 2003 günü Ankara'da yaşama veda etti. Cenazesi, vasiyeti üzerine doğum yeri olan Balıkesir'in Susurluk İlçesi'nde toprağa verildi.

Bestelerinden bazısı:
Kumruları dinledim susuverdiler (Uşşak)
Ömrümüzün son demi sonbaharıdır artık (Hüzzam)
Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini (Muhayyerkürdi)
Dilimi bağlasalar, anmasam hiç adını (Hüzzam)
Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini (Hüzzam)

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam232
Toplam Ziyaret974819
Hava Durumu