İrfan ÖZBAKIR

İrfan ÖZBAKIR

1926 yılında Amasya'da dünyaya gelen İrfan Özbakır’ın babası Ziya Bey ve annesi Ulviye Hanım'dır. İlk öğrenimini Amasya'da tamamladı.

Küçük yaşta fark edilen musiki yeteneği nedeniyle Amasya'da Ali Şener, Mustafa Türköver ve Rasim İstanbul'dan ders aldı.

1947 yılında vatani görevini yapmak için İstanbul'a gitti. Burada ünlü isimleri tanıma olanağı buldu. Şefik Hürmeriç, Cavit Ongun, Kemal Gürses gibi hocalardan aldığı derslerle usul, makam, nazariyat, edebiyat, solfej ve repertuar bilgilerini güçlendirdi.

Aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuarı'na girdi. İlk önce keman çalmayı öğrenen Özbakır, konservervatuarda ud ile ilgilendi ve kendi kendine ud çalmayı öğrendi.

İstanbul Radyosu'nda 7 yıl süreyle fasıl heyetinde çalışan Özbakır, uzun yıllar solistlere ud ile eşlik etti.

1960 yılında Yüksel Hanımla evlenen Özbakır’ın Ümit ve Bilgehan isimli iki çocuğu oldu. Yüksel Özbakır kendisine musiki çalışmalarında yardım ve destek oldu. Bazı şarkılarının güftelerini yazdı.

Ayşe Tunalı, Sinan Özen, Emel Sayın, Muazzez Ersoy gibi ünlülere ders verdi. 

Daha çok piyasa şakıları besteleyen Özbakır, neo-klasik dönemin şarkı formunu kullanmaya özen göstermiştir. Rast makamında ard arda yaptığı bestelerle şöhreti yakalamış. Eserlerini Zeki Müren, Hamiyet Yüceses, Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Mediha Şen Sancakoğlu ve daha bir çok TSM solistleri plaklarda, kasetlerde ve CD albümlerinde ölümsüzleştirmiştir.

İrfan Özbakır, 14 Aralık 2003 tarihinde Marmaris’in Armutalan Beldesi’ndeki evinde fenalaşarak kalp krizi geçirdi. Evinde hayatını kaybeden sanatçının yakınları, cenazeyi Marmaris Devlet Hastanesi’ne getirdi. Sanatçının vasiyeti üzerine cenazesi doğum yeri olan Amasya’da toprağa verildi.

500’den fazla bestesi olan İrfan Özbakır’ın eserlerinden bazıları;

Sensiz kalan gönlümde bil ki hayat virane

Ömrümce hep adım adım, her yerde seni aradım

Gülünce gözlerinin içi gülüyor

Pişman olur da bir gün dönersen bana geri

Şarkımı senin için yazdığımı bilseydin

Bir sen kaldın içimde bir de o hatıralar

Aşkın içimde rüya, kalbimde duya duya 

Hani yosun rengi gözlerin olacaktı senin

  

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam237
Toplam Ziyaret974824
Hava Durumu