Suat SAYIN


Suat SAYIN

Suat Sayın, 1932 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. 7 Aralık 2006 tarihinde vefat etti.

Müziğe 12 yaşında ud çalarak başladı. 1952 yılında Ankara radyosunda udi olarak göreve başladı. İlk bestesi olan "Gözlerimin yaşını silemiyorum" şarkısını 1958 yılında yaptı. 1960 yılında radyodan ayrılarak ilk plağı olan “Postacı“ şarkısını seslendirdi. İlk sahne çalışmasını 1967 yılında Ankara Lunapark Gazinosu’unda yaptı.

1970 yıllarının gençleri; Suat Sayın'ı “Gündüzüm seninle, gecem seninle, Kollarında Öleyim, İçiyorum Bu gece, Parayla Saadet Olmaz, Zalimin Zulmü, Sevemez Kimse Seni Benim Sevdiğim Kadar, Yalan Gözlerin, Anladım ki daha dolmamış çilem” ve daha pek çok Suat Sayın bestesinde aşklarını, sevdalarını anlattılar.

Son bir albüm daha yapmıştı. Klip çekimi için hazırlık yapıyordu. Kendi albümünün hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da öğrencisi Sadegül’ü yetiştiriyor, ona “Son eserim” diyordu. Sadegül’ün albümünde birlikte düet yapmışlardı ve unutulmaz bestelerinden birisi olan “Yolcu ve Arabacı” yı yeni yorumuyla seslendirmişti.

Ne kendisine ait son albümü ne de Sadegül’ün albümünün çıktığını görmeye ne yazık ki ömrü vefa etmedi. Amansız hastalık iki ay içerisinde O’nu sevenlerinden kopardı. Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Servisi'nde hayatını kaybeden müzisyen Suat Sayın için Şişli Camii'nde ikindi vakti tören düzenlendi. Sayın'ın cenazesi, ikindi vakti burada kılınan namazın ardından götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi. 

Bestelerinde daha çok Arap Müziği etkisinde kalan Suat Sayın, tema olarak aşk üzerine çalışmıştır. Çok sesli ve dış kaynaklı müziğin öncülüğünü yapmasından dolayı, müzik otoriterleri eserlerini arabesk olarak değerlendirmişler ve bu sebeple eserleri TRT kurulundan geçmemiştir. Zira eserleri incelendiğinde makam ve usul bakımından çok ince motiflerle işlendiğini görmek mümkündür. Şarkılarının çoğunu musikimizin çok kıymetli icracıları plak ve albüm yapmakta tercih ettikleri görülür. Bazen bir tavernada dans müziği olarak, bazen de şarkılarını Türk Sanat Müziği repertuarlarında bulmak mümkündür. Zengin bir arşive sahip Suat Sayın' ın Türk Müziğindeki yerini inkâr etmek mümkün değildir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam241
Toplam Ziyaret974828
Hava Durumu