Selanikli Ahmet Efendi

Selanikli Ahmet Efendi

1868 yılında Selanik'te doğan Ahmet Efendi, fakir bir ailenin çocuğu idi. Tahsil görmedi ve dayısının yanında berber çıraklığı yaparak çocukluğunu geçirdi. Küçük kardeşi Ecz. Yusuf Bey'in oğlu ünlü tiyatro sanatçısı Aziz Basmacı'nın amcası olan Ahmet Efendi'nin kızı, Bahriye Eren'dir. 

Hacı Arif Bey'den sonraki şarkı formu bestekârlarının önde gelen isimlerinden olup klasik değerlerde şarkılar besteledi.

Küçük yaşta sesinin güzelliği ile dikkat çekti. Birkaç şarkı öğrenerek hanendelik yapmaya başladı. Ud çalmayı kendi çabası ile öğrendi ve kısa zamanda udi olarak ün yaptı. "Selanik Mevlevi-hanesi" ne başladı ve fasıllara katıldı. Daha sonra fasıl heyeti kurdu. 1909 yılında İstanbul'a geldi. Serbest olarak çalışmaya başladı.

Fasıl müziğinin çok beğenilen icracılarından Ahmet Efendi Ağır Aksak usulünde şarkılardaki başarısı ile ilgi çekti. 700 kadar şarkı besteledi. Eserlerinin tamamı günümüze kadar gelmemiştir. Ölümünden sonra notaları ailesi tarafından İstanbul Konservatuarı’na verilmiştir. Kürdilihicazkar eserleri güzel okumadaki yeteneğinden dolayı "Kürdi'li Ahmet Efendi" ismi ile anılmıştır.

1921 yılında geçirdiği felçlik yüzünden 1922 yılında piyasadan çekildi. 4 Aralık 1927 tarihinde İstanbul'da öldü. Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığına gömüldü.

  1. Bezm-i vaslında civânım bilesin yok kederim
  2. Bilmem ki nedendir bana sen hor bakıyorsun
  3. Bir günah ettimse cana suzinak oldum yeter 
  4. Görmedim uysun felek âmâlime
  5. İnan inan ki ey güzel duyunca hoş kelâmını
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret974834
Hava Durumu