Müzehher GÜYER


Müzehher GÜYER


Turhan Taşan tarafından yazılan Kadın Besteciler isimli kitapta Müzehher Güyer hakkında yer alan satırlar şöyledir:

''1923 yılında İstanbul Laleli'de dünyaya gelen Müzehher Güyer'in annesi İclal Özerinç, babası tüccar Rifat Özerinç'tir. İlk ve orta tahsilini İstanbul'da tamamlayan Müzehher Güyer ilk müzik derslerini babasından almıştır. Babası ud çalar, ağabeyi Tahsin Özerinç ise Batı Müziği ile ilgilenirmiş.

Evlerinde akşamları babasının udu eşliğinde kardeşleri ile şarkılar söylerlermiş. 1943 yılında açılan bir imtihanı kazanarak radyoya giren Müzehher Güyer, radyoda Mesud Cemil, Fahri Kopuz, Ruşen Kam, Veli Kanık, Nuri Halil Poyraz'dan usul, makam ve aruz dersleri almış.

1944 yılına Ekrem Güyer ile evlenen Müzehher Güyer'in oğlu Metin Güyer de Ankara Radyosunda ses sanatçısıdır. Müzehher Güyer radyodan emekli olduktan sonra Ankara'da ikamet etmekteydi. 4 Nisan 1998 cumartesi günü kanserden vefat eden Müzehher Güyer, Ankara'da Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilmiştir.''

Müzehher Hanım birkaç şarkı bestelemiştir. Bunlardan en ünlüsü "Baharım ilk aşkım, son ümidimdin benim" sözleriyle başlayan Hicaz makamındaki şarksısıdır. Ayrıca birçok güfteye de imza atmıştır. Ali Erköse'nin Muhayyerkürdi şarkısı Viran olan kalbimde sevgilimi özlerim ve Hüzzam şarkısı Ümitsiz bir bekleyiş hasreti var içimde güfteleri Müzehher Hanım' a aittir.

Ekrem Güyer - Müzehher Güyer aşkıZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam232
Toplam Ziyaret974819
Hava Durumu