Gültekin ÇEKİ


Gültekin ÇEKİ

      Bestekâr ve güfte yazarı Gültekin Çeki, annesi Antalyalı, babası Kıbrıs kökenli bir ailenin çocuğu olarak, 1927 yılında Antalya'da doğmuş, daha ilkokula gitmeden mızıka ve kaval çalmayı öğrenmiş. 1949 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi bölümünden mezun olmuştur.

      1954 yılında ise mesleğinin öğretmenlik kısmını bırakıp, devletin değişik kademelerinde görev yapmıştır. İlk olarak 1977 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdür Yardımcılığından kendi isteği ile emekli olmuş, emekli olduktan sonra bile yeniden göreve çağrılmış ve ikinci olarak 1984 yılında tamamen emekli olarak Antalya’ya dönmüştür. Eyüp Mûsıkî Derneği’nin kuruculuğu ve ilk öğretmenliğini üstlendi. Aka Gündüz Kutbay gibi sanatçıların yetişmesinde etkili olmuştur.

       Türk Sanat Müziğine birçok eser kazandıran sanatçının önemli eserleri arasında bulunan “Karagözlüm Efkârlanma Gül Gayrı” ve “Eski Dostlar kült olmuştur. Ayrıca Segâh Makamı, Aksak Usûlünde bestelediği “Gece sessiz ve karanlık, yine her şey uyumuş” sözleriyle başlayan eseri çok sevilmektedir.

      Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı bilinci kapalı olarak yaşayan ve yatakta tedavi gören Gültekin Çeki tedavi gördüğü memleketi Antalya’da 4 Mayıs 2016 günü 89 yaşında vefat etti. Sanatçı yönü yanı sıra Gültekin Çeki bir dönem Antalyaspor'da yöneticilik ve Türkiye Kayak Federasyonu başkanlığı da yapmıştır.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam245
Toplam Ziyaret974832
Hava Durumu