Sadi IŞILAY
Sadi IŞILAY

Sadi Işılay, 3 Şubat 1899 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi.

Babası, Lâleli'de işlettiği sazlı kıraathanesinde keman çalardı. Kemanı küçük yaşta babasını ve öbür sanatçıları dinleyerek, kendi kendine öğrendi. 8 yaşında, babasının kıraathanesindeki sazların arasına katılacak düzeye geldi.

12 yaşında Osmanlı Musikî Cemiyeti'ne keman öğrencisi olarak girdi. Şehzade Dr. Ziyaettin Efendi'den özel dersler aldı. Tanburi Cemil Bey'den ve Bestenigar Ziya Bey'den fasıl müziği bilgisi edindi.

1911 yılında Sultan Reşat'ın Rumeli gezisine katılan saz sanatçılarının Selanik'te verdikleri konserde yer aldı.1922 - 1926 yılları arasında İzmir'de bağımsız çalıştı.

Üç yıl Paris'te kaldı. Fransa, Hindistan, İran, Irak, Suriye, Mısır ve Kıbrıs'ta konserler verdi. Ud da çalardı. Udu, kemanı ve sesiyle plaklar doldurdu. 30'un üzerinde filmin müziklerini besteledi.

1948 yılında Unutulmayan Sır adlı filmdeki Nene Gerek adlı bestesiyle o yıl en başarılı besteci seçildi.Bir çok evlilik yapan bestekârın eşleri arasında Denizkızı Eftalya ve Mualla Gökçay’da vardır.Fotoğraftakiler: Fethiye Hanım, eşi İsmail Bey, Yorgo Bacanos, Eftalya Hanım ve Sadi Işılay

İstanbul Radyosu'nda sanatçı olarak, İstanbul Konservatuarı'nın Yürütme Kurulu ve Türk Musikisi Sanat Kurullarında, TRT Repertuar Kurulunda üye olarak yer aldı.

11 Mart 1969 tarihinde vefat etti.

Eserlerinden bazıları:

Yolları gurbete bağlayan dağlar
Rûhunda ölen nağmede sevda sesi var mı
Manada güzel ruhta güzel tende güzelsin
Hülyâmı saran hâreli bir çift göze daldım
Bir kır çiçeğinden daha tazesin
Bende hicrân yarasından da derin bir yara var
Muhayyerkürdi saz semaisi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam260
Toplam Ziyaret974847
Hava Durumu